Teatr Lalki i Aktora ze wsparciem ministerialnym

Jedna ze sztandarowych wizytówek Łomży, jaką niewątpliwie jest działający od ponad 35 lat Teatr Lalki i Aktora, będzie przez kolejne trzy lata współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowę w przedmiotowej sprawie podpisali w połowie listopada minister prof. Piotr Gliński i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. To już druga, obok Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego instytucja w mieście działająca na niwie kultury, która może liczyć na ministerialne zaangażowanie.

Ministerstwo rocznie ma wspierać Teatr Lalki i Aktora w Łomży kwotą nie mniejszą niż 500 tys. zł. Umowa obowiązuje do końca 2026 roku, ale przewiduje jednocześnie możliwość jej przedłużenia o kolejne lata. Na mocy umowy miasto jest zobowiązane do wspierania TLiA kwotą nie mniejszą niż 2.300 tys.zł rocznie.

Łomżyński Teatr Lalki i Aktora działa od 1987 roku. Na kartach jego historii zapisano, że pierwsza premiera miała miejsce 22 grudnia 1987 roku. Był to spektakl “Bajki Pana Brzechwy”. Dzisiaj statystyki podają, że rocznie teatr wystawia średnio około 250 spektakli, które ogląda blisko 30 tysięcy widzów.

Na stronie TLiA możemy przeczytać m.in.  – W ciągu ponad 35 lat istnienia wypracował sobie opinię teatru odpowiedzialnego za kulturę i świadomość teatralną w historycznym mieście, jakim jest Łomża. Jest nie tylko sceną lalkową skierowaną do najmłodszego odbiorcy, ale przede wszystkim pełni rolę teatru miejskiego. Jest ważnym ośrodkiem kulturotwórczym otwartym na różnorodne inicjatywy: artystyczne, kulturalne, edukacyjne i społeczne oraz na współpracę z teatrami, instytucjami i organizacjami z Polski i zagranicy, wierząc, że spotkania i wymiana doświadczeń zawsze rodzą nowe wartości. Stara się być wierny tradycji, a jednocześnie być otwarty na współczesność, aby czerpać z niej to, co wartościowe.

Dyrektorem Teatru Lalki i Aktora w Łomży od 1994 roku jest Jarosław Antoniuk. Wcześniej placówkę prowadzili: Henryk Gała (1987-1991) i Zbigniew Głowacki (1991-1993). Marką rozpoznawalną na wszystkich kontynentach świata jest doroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA. W przyszłym roku odbędzie już 37. edycja tego łomżyńskiego, teatralnego święta narodów.

Fot. Danuta Matloch/MKiDN

Autorzy bloga nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Jednocześnie zastrzegają sobie możliwość usuwania komentarzy naruszających dobra osobiste.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *