Czy gmina Łomża może zmienić wójta?

Teoretycznie tak. Wystarczy, że w wyborach, jakie czekają nas w niedzielę 7 kwietnia, głosująca większość mieszkańców gminy odda nieważny głos. Przy czym nieistotna jest ilość oddanych głosów. Mogą być teoretycznie trzy, w tym dwa nieważne i wówczas wójta wybierać będą nowo wybrani radni gminy.  

W powiecie łomżyńskim są dwa przypadki, w których w wyborach bezpośrednich w gminach zgłosiło się po jednym kandydacie. W gminie Łomża to dotychczasowy wójt gminy Piotr Kłys, w gminie Jedwabne – burmistrz Adam Niebrzydowski. Mówi się, że praktycznie w tych gminach jest już pozamiatane, ale czy napewno?

W samorządach, w których są takie przypadki, wielu mieszkańców decyduje się nie iść na  głosowanie, gdyż jak sądzą skoro jest tylko jeden kandydat, to kogo innego mają wybrać? I tutaj mamy istotę wyborów. Możemy wybrać, ale także nie wybrać. Wystarczy oddać głos nieważny! Jak? Na przykład przekreślić kartę do głosowania. Jeżeli takich nieważnych głosów będzie więcej niż połowa, to kandydat nie zostanie wybrany.

Na stronach PKW czytamy:  Co do zasady wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest wybierany bezpośrednio. Może się jednak zdarzyć, że wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wybierze rada gminy (rada miasta). Będzie tak wtedy, gdy w wyborach wójta (burmistrza, prezydenta) w danej gminie wystartuje tylko jeden kandydat i nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. W takiej sytuacji wyboru wójta dokona rada gminy(…)

W praktyce owi kandydaci mogą czuć się już wygranymi. Ale życie pełne niespodzianek jest…

Fot. Facebook

Autorzy bloga nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Jednocześnie zastrzegają sobie możliwość usuwania komentarzy naruszających dobra osobiste.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *