Samorządowe becikowe w Łomży w górę. Od Nowego Roku będzie to 1.500 zł

To dobra wiadomość dla oczekujących narodzin dziecka. Od 1 stycznia 2024 roku tak zwane samorządowe becikowe, czyli jednorazowy zasiłek z tytuły urodzenia dziecka, będzie w wysokości 1.500 zł. Taką decyzję podjęli na ostatniej sesji radni Łomży. O podniesienie kwoty becikowego wnioskował prezydent Mariusz Chrzanowski.

Historia samorządowego becikowego sięga w Łomży roku 2016. Wtedy to, także na wniosek prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, wprowadzono w mieście wspomniany zasiłek. Wówczas zdecydowano o kwocie 500 zł, i taka wysokość becikowego obowiązuje do tej pory. Po 1 stycznia to się zmieni. Kwota wzrośnie trzykrotnie.

Samorządowe becikowe to dodatkowe, obok tak zwanego „państwowego becikowego”, jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka. Wysokość tego drugiego to w 2023 roku 1.000 zł. Jednak podlega pewnym ograniczeniem. Chodzi między innymi o tak zwane kryterium dochodowe, a dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać 1.922 zł netto. W przypadku łomżyńskiego samorządowego becikowego, nie ma żadnych ograniczeń dochodowych. Ponadto samorząd miasta zadbał także o to, by każde nowo narodzone w Łomży dziecko otrzymało wyprawkę, a rodzice tzw. „niebieski pudełko” z poradnikami i próbkami produktów dla noworodków i młodych matek.

Samorządowe becikowe, wypłacane bez względu na wysokość dochodów, jak się okazuje nie jest aż tak bardzo popularnym świadczeniem. W województwie podlaskim jest ono wypłacane, jak podaje bialystokonline.pl, jeszcze tylko w Wasilkowie. Tam również jest to kwota 1.500 zł.

Przez siedem lat funkcjonowania w Łomży samorządowego becikowego, jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka wypłacono już blisko cztery tysiące razy.

Fot. www.samorzad.gov.pl

Autorzy bloga nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Jednocześnie zastrzegają sobie możliwość usuwania komentarzy naruszających dobra osobiste.

3 komentarze

 1. forever
  4 grudnia, 2023
  Reply

  brawo dla prezydenta dobra decyzja

 2. fit
  4 grudnia, 2023
  Reply

  bardzo dobra decyzja prezydenta

 3. rodzic
  7 grudnia, 2023
  Reply

  Super sprawa P.Chrzanowski .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *